MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Duchowa i… naukowa uczta w Kazimierzy Wielkiej. Były ciekawe wystąpienie, promocja książki i piękna oprawa muzyczna [ZDJĘCIA, WIDEO]

Iwona Rojek
Urząd Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej
W niedzielę w Kazimierzy Wielkiej odbyła się konferencja naukowa zatytułowana „Czas zamknięty w obrazie i słowie”, połączona z promocją książki Mariana Moskala „Rys Historyczno–Biograficzny Kpt. dypl. Bogdan Ludwik Zwolański”.

- Jesteśmy niezwykle dumni z majora Ludwika Zwolańskiego. Z tego, że pochodził z ziemi kazimierskiej i był człowiekiem o niezwykłym oddaniu i patriotyzmie – powiedział Adam Bodzioch, burmistrz Kazimierzy Wielkiej.

Warto wspomnieć, że Ludwik Bogdan Zwolański urodził się w Topoli koło Kazimierzy Wielkiej w 1916 roku. Po rozpoczęciu II wojny światowej, wielu trudności, przedostał się do Wielkiej Brytanii. Przeszedł wiele kursów wojskowych, szkolił również cichociemnych – żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych zrzucanych do okupowanej Polski w okresie II wojny światowej, których naczelnym zadaniem było prowadzenie niepodległościowej działalności konspiracyjnej i walki partyzanckiej.

Po pewnym czasie, jak opisuje Marian Moskal w swojej książce, Ludwik Zwolański wstąpił w szeregi 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej pod dowództwem generała Stanisława Sosabowskiego. Wziął udział w słynnej operacji „Market Garden” – największej z udziałem wojsk powietrznodesantowych, przeprowadzonej głównie przez wspólne siły brytyjskie, amerykańskie i polskie na terenie okupowanej przez Niemców Holandii we wrześniu 1944 roku. Podczas niej kapitan Zwolański zasłynął przepłynięciem wpław rzeki Ren.

W konferencji „Dziedzictwo archeologiczne i prahistoria regionu środkowej Nidzicy” była okazją do wysłuchania wielu ciekawych wystąpień i przemówień. Wśród prelegentów byli: profesor Jacek Górski „W archeologicznym Eldorado”, Daria Bieńkuńska-Szybiak „Problemy ekologiczne jako problemy społeczne – czy wiemy co się stanie? – czyli po co nam wiedza ekologiczna; Jarosław Zatorski „Wspomnienie Żydów – dawnych mieszkańców Ponidzia na przykładzie Chmielnika”; Łukasz Ksyta „Major Henryk Dobrzański „Hubal” i jego droga do legendy”; profesor Stanisław Wiech „Szkice z dziejów Kazimierzy Wielkiej w dobie niewoli narodowej 1795-1918”.

Ponadto przybyli goście „spotkali się z operetką” i obejrzeli występ utalentowanych artystów: Marioli Płazak-Ścibich (Opera Śląska w Bytomiu); Wandy Dudek-Kołodziejczyk (Filharmonia Częstochowska) i Nikoli Marzec. Zobaczcie i posłuchajcie

Podczas wydarzenia został rozstrzygnięty również konkurs ekologiczny pod hasłem: „Recykling wart pucharu”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kazimierzawielka.naszemiasto.pl Nasze Miasto