Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ABC jesiennego sadzenia kwiatów cebulowych. Sprawdź, jaki jest najlepszy termin. O co zadbać, by wiosną mieć burzę kwiatów?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wiosenne kwiaty cebulowe sadzi się jesienią. Trzeba zadbać o kilka rzeczy, żeby dobrze rosły.
Wiosenne kwiaty cebulowe sadzi się jesienią. Trzeba zadbać o kilka rzeczy, żeby dobrze rosły. Katarzyna Laszczak
Kwiaty cebulowe są piękne i łatwe w uprawie. Jednak trzeba posadzić je w odpowiednim terminie, miejscu. Sprawdź, kiedy i jak to robić oraz jak głęboko sadzić cebule. Radzimy, na co jeszcze zwrócić uwagę, sadząc kwiaty cebulowe.

Spis treści

Nie myl wiosennych i letnich kwiatów cebulowych

Najbardziej popularne kwiaty cebulowe to gatunki, które kwitną wiosną. Trzeba jednak wiedzieć, że poza nimi są kwiaty cebulowe, kwitnące latem. I choć wiele zasad ich sadzenia oraz uprawy jest zbliżonych, to są też znaczące różnice. Jedna z najważniejszych różnic między wiosennymi i letnimi kwiatami cebulowymi dotyczy terminu sadzenia.

Uważajmy na jesienne promocje, bo bywa, że w ofercie są jedne i drugie kwiaty. Do letnich kwiatów cebulowych należą np. mieczyki.

Dowiedz się więcej: Kiedy i jak sadzić letnie kwiaty cebulowe i bulwiaste

Kiedy sadzić wiosenne kwiaty cebulowe?

Wiosenne kwiaty cebulowe sadzi się we wrześniu i październiku. Nieliczne gatunki, jak różne szachownice, można sadzić już pod koniec sierpnia i na początku września.

Jakie są kwiaty cebulowe?

Do najbardziej popularnych wiosennych kwiatów cebulowych należą:

Ale jest ich znacznie więcej. Do wiosennych kwiatów należą też rzadziej spotykane, ale piękne i łatwe w uprawie:

  • puszkinie,
  • szachownice (w tym korony cesarskie),
  • śnieżyce wiosenne,
  • tulipany botaniczne,
  • hiacyntowce,
  • irysy żyłkowane,
  • bożykwiaty,
  • psizęby.

Należą też do nich różne czosnki ozdobne, które kwitną późną wiosną.

Jak głęboko sadzić cebule kwiatów?

Cebule kwiatów sadzi się na różnej głębokości, a zależy ona od wielkości cebulek. Im większa, tym głębiej ją sadzimy, a ogólna zasada mówi o tym, że głębokość sadzenia to wysokość cebuli pomnożona przez 3. Jeśli ziemia w naszym ogrodzie jest cięższa, może to być wysokość razy dwa.

Nie sadźmy cebul zbyt głęboko, bo wypuszczą tylko liście, ale nie będą miały kwiatów. Natomiast posadzone zbyt płytko, mogą zimą przemarznąć, nie będą też stabilne, kiedy wyrosną.

Sprawdź: Co trzeba zrobić w ogrodzie w październiku. Z tą listą prac nie zapomnisz o niczym

Jak sadzić cebule kwiatów?

W przypadku cebul nie sprawdzi się metoda „zielonym do góry”, bo żadnych zielonych części nie mamy. Cebule umieszcza się w ziemi szerszą częścią do dołu. Niekiedy jest na niej widoczna tzw. piętka, czyli miejsce, z którego wyrosną korzenie.

Gdzie sadzić wiosenne kwiaty cebulowe?

Wiosenne kwiaty cebulowe lubią światło, ale niekoniecznie palące słońce. Idealnym miejscem jest rabata pod drzewami i krzewami liściastymi, które zrzucają liście na zimę. Wczesną wiosną rośliny mają dużo światła, potem – przyjemny cień. Ponadto miejsce powinno być zaciszne i osłonięte przed wiatrem. Dzięki temu kwiaty dłużej zachowają urodę.

To zrób, zanim posadzisz wiosenne kwiaty

Przed sadzeniem kwiatów, trzeba przygotować miejsce dla nich. Oznacza to, że ziemię trzeba oczyścić z chwastów i przekopać. Pamiętajmy, że kwiaty cebulowe lubią przepuszczalną, żyzną ziemię. Warto przekopać ją z kompostem. Jeśli mamy gliniastą glebę, dodajmy też piasku, dobrze jest też zrobić warstwę drenażu, np. z keramzytu ogrodniczego. Nie sadźmy cebul kwiatów w miejscach podmokłych, bo zgniją!

Zabezpiecz cebule przed chorobami i szkodnikami

Cebule kwiatów warto zabezpieczyć przed chorobami. W tym celu stosuje się tak zwane zaprawy – jest to proszek albo płyn, którym umieszcza się cebule na określony czas przed posadzeniem. Dowiedz się więcej: jak stosować zaprawy do cebul i czego użyć.

Warto też pamiętać, że cebule wiosennych kwiatów mogą zostać zjedzone przez nornice lub uszkodzone przez krety. Dlatego dobrze je sadzić w specjalnych koszyczkach, które je przed tym ochronią. Jesienią kupimy je w każdym sklepie ogrodniczym. Taki koszyczek można też zrobić samemu, wycinając otwory w doniczkach, które zostały nam po sadzonkach. Pamiętajmy jednak, że musi ich być dużo, tak żeby pojemnik przypominał ażurowy koszyk.

Sprawdź: Jakie rośliny trzeba ściąć jesienią, a jakie zostawić? Dowiedz się, co zrobić z piwoniami, floksami, jeżówkami, trawmi i innymi

Czy kwiaty posadzone jesienią nie zmarzną?

Wiosenne kwiaty, które sadzi się jesienią, są odporne na mróz, a wręcz potrzebują okresu chłodu po to, aby kwitnąć. Jednak na zimę można je okryć warstwą kompostu – pamiętajmy jednak, by jego nadmiar usunąć pod koniec zimy. Jeśli zapowiadane są mrozu bez śniegu, rabatę z nowo posadzonymi kwiatami warto okryć stroiszem, czyli gałązkami iglaków. Dobrym zwyczajem jest też pozostawianie na nich opadłych liści. Jednak każdą ściółkę trzeba usunąć przed nadejściem wiosny. Róbmy to ostrożnie, zeby nie uszkodzić wschodzących wcześnie roślin.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: ABC jesiennego sadzenia kwiatów cebulowych. Sprawdź, jaki jest najlepszy termin. O co zadbać, by wiosną mieć burzę kwiatów? - RegioDom.pl

Wróć na kazimierzawielka.naszemiasto.pl Nasze Miasto