Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki remont i duże zmiany w kazimierskiej bibliotece. Wkrótce ruszy na nowych zasadach

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Archiwum
Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna imienia Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej oraz jej Filia dla Dzieci i Młodzieży przechodzą gruntowny remont. To pierwsze tak duże przedsięwzięcie od 1992 roku, kiedy budynek został oddany do użytku. Latem ruszy po remoncie, ale z dużymi zmianami w organizacji działalności.

W związku z zagrożeniem związanym z koronawirusem biblioteki są nieczynne od 12 marca 2020 roku. W tym czasie w biblioteka w Kazimierzy Wielkiej przechodzi gruntowny remont i szykuje się do dużych zmian w swojej działalności.
- Korzystając z zamknięcia biblioteki na początku kwietnia rozpoczęliśmy remont. Przez pierwsze tygodnie bibliotekarze pracowali zdalnie, wykonując szereg zadań bibliotecznych – między innymi przedłużając terminy zwrotu zbiorów, kontrolując księgi inwentarzowe i przygotowujące je do wydruku, odpowiadali na e-miale czytelników, wydawali bezpłatne kody dostępu do portalu Ibuk Libra, pracowali nad mediami społecznościowymi, aby utrzymać kontakt z czytelnikiem. Praca zdalna zakończyła się z końcem kwietnia i od maja bibliotekarze pracują już w bibliotece – mówi Nina Turek-Kwiecień, dyrektor Miejsko-Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kazimierzy Wielkiej.

Wielki remont
Plan remontu biblioteki zakłada, że pomieszczenia będą oddawane do użytku w odstępach. Obecnie trwają już prace w pracowni komputerowej, gdzie oprócz szkoleń i warsztatów, będziemy mogli wypożyczać zbiory, czyli katalog biblioteczny. W najbliższym czasie planujemy rozpocząć prace nad działem książek dla dzieci i młodzieży. Do pustej obecnie sali trafi po przeprowadzeniu skontrum – czyli kontroli zbiorów bibliotecznych lub archiwalnych, około 15 tysięcy książek. W kolejnym etapie powstaną łazienki i pomieszczenia wewnętrzne, a na koniec sala spotkań i czytelnia.

W ramach zadania „Biblioteczna jakość z plusem w filii biblioteki w Kazimierzy Wielkiej” dofinansowanego w kwocie 100 tysięcy złotych ze środków w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 zaplanowano stworzenie sali do organizacji spotkań i zajęć dla różnych grup wiekowych na około 120 osób. Placówka zostanie doposażona w nowe meble i sprzęt komputerowy. Nowy wygląd zyska wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży oraz łazienki.
Równocześnie trwają prace remontowe w bibliotece głównej. Po ich zakończeniu zaprosimy czytelników do 150-metrowej wypożyczalni, która dotychczas miała powierzchnię 86 metrów kwadratowych. Swoje miejsce zyska dział gier planszowych, który dotychczas nie miał swojego miejsca. Warto dodać, że tutejsza kolekcja liczy już ponad 250 gier i jest jedną z największych w województwie świętokrzyskim. Przy wejściu do biblioteki znajdzie się punkt zapisu czytelnika oraz kasa.
Wiele planów

- Ponieważ w 2020 roku biblioteka realizuje zadanie „REYADA 2020 – święto patrona biblioteki” dofinansowane w kwocie 24 500 złotych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury, w ramach tego zadania realizujemy konkurs REYoWy Super Czytelnik 2020, przeprowadzimy także warsztaty online dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat, a także rozdamy 20 pak dla niemowlaków informuje Nina Turek-Kwiecień.

Wiosną 2020 roku Gmina Kazimierza Wielka otrzymała dofinansowanie na utworzenie i funkcjonowanie świetlic środowiskowych w bibliotece oraz w Wielgusie. W ramach zadania od września 2020 roku będzie z nich korzystać 40 dzieci w wieku od 6 do 14 lat w godzinach od 13 do 17. Projekt nastawiony jest głównie na rozwój kompetencji kluczowych i psychospołecznych, a jego beneficjenci będą mogli skorzystać z pomocy psychologa i prawnika. Dla dzieci zaplanowano oprócz zajęć świetlicowych warsztaty rozwijające umiejętności językowe i teatralne oraz informatyczne z elementami kodowania a także zajęcia ruchowe. Pomysłodawcą utworzenia świetlicy przy bibliotece był zastępca burmistrza Łukasz Maderak.

Otwarcie latem
Ponowne otwarcie bibliotek dla czytelników jest planowane na przełomie czerwca i lipca 2020 roku. - Zwroty i wypożyczalnie zbiorów będzie odbywało się w nowym reżimie sanitarnym. Zbiory wracające od czytelników będą przebywały przez pięć dni w kwarantannie zanim ponownie będą mogły zostać wypożyczane. Każdy czytelnik, chcąc skorzystać z biblioteki, będzie musiał mieć maseczkę i rękawiczki. W holu biblioteki zostanie umieszczony dozownik z płynem dezynfekującym. Biblioteka będzie otwarta w systemie jednozmianowym: od poniedziałku do środy w godzinach 8-16 z przerwą techniczną w godzinach 12-12.30, w czwartek i piątek od 10 do 17 z przerwą techniczną w godzinach 14-14.30. W budynku biblioteki jednocześnie będzie mogło przebywać dwóch czytelników. Wizytę najlepiej będzie umówić telefonicznie – 41 352 121 11 lub e-mailowo - dorośli: [email protected] ; dzieci: [email protected]. Nie będzie wolnego dostępu do półek, a książki będzie podawał bibliotekarz. Aby usprawnić korzystanie z biblioteki, zalecamy zamawianie zbiorów poprzez konto czytelnika w portalu Szukam książki - wkrótce na naszej stronie internetowej oraz na Facebooku pojawi się instrukcja zakładania konta, a także rezerwowania zbiorów, telefonicznie, e-mailowo lub podając bibliotekarzowi kartkę z listą książek. Terminy zwrotu zbiorów wypożyczonych przed 12 marca 2020 roku przedłużamy automatycznie, a wszystkie opłaty za nieterminowy zwrot są zatrzymane od 11 marca 2020 roku i nie rosną. Do odwołania nie będzie można korzystać w bibliotece z internetu oraz ksero, a także ze zbiorów na miejscu. Utrzymane będzie wstrzymanie działalności kulturalnej biblioteki, polegającej na bezpośrednim kontakcie z użytkownikiem – wyjaśnia Nina Turek-Kwiecień.

- Nasza biblioteka od 2017 roku w ramach konsorcjum bibliotek województwa świętokrzyskiego zapewnia swym czytelnikom bezpłatny dostęp do publikacji w portalu Ibuk Libra. W ramach Świętokrzyskiej e-czytelni nasi czytelnicy mają dostęp do ponad 3700 publikacji z literatury pięknej oraz popularnonaukowej. Bezpłatny PIN można uzyskać pisząc do biblioteki na adres: [email protected] lub poprzez Facebooka – mówi Nina Turek-Kwiecień.

Zobacz także:Koronawirus w Świętokrzyskiem? [RAPORT NA BIEŻĄCO]

Polecamy: Epidemia koronawirusa - raport minuta po minucie najnowszych informacji dotyczących wirusa w Polsce i na świecie

Ważne telefony: Koronawirus w Świętokrzyskiem. Gdzie dzwonić po pomoc i informacje? Ważne telefony

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kazimierzawielka.naszemiasto.pl Nasze Miasto