Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kazimierzy Wielkiej stanęła mobilna Stacja Monitorowania Jakości Powietrza. Wyniki na pewno zainteresują władze i mieszkańców miasta.

Iwona Rojek
Iwona Rojek
Stacja Monitorowania Jakości Powietrza została postawiona w  Kazimierzy Wielkiej na najbliższy rok.
Stacja Monitorowania Jakości Powietrza została postawiona w Kazimierzy Wielkiej na najbliższy rok. Archiwum
W Kazimierzy Wielkiej działa stacja monitorująca jakość powietrza. Stanęła prawie trzy tygodnie temu przy ulicy Szkolnej. Została usytuowana obok Samorządowej Szkoły Podstawowej numer 3 imienia Jana Pawła II. Będzie funkcjonowała rok. Wzbudziła spore zainteresowanie mieszkańców.

Zawarto porozumienie

- Stacja została postawiona na mocy porozumienia, jakie zawarliśmy z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska w ramach Państwowego Monitoringu. Jest to stacja mobilna, więc po upływie wyznaczonego terminu będzie przeniesiona w inne miejsce. Obszar, na którym została postawiona wybrali przedstawiciele Głównego Inspektoratu.
Teren został ogrodzony, żeby stacja mogła bezpiecznie działać -

wyjaśnia Zbigniew Kołton, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Kazimierzy Wielkiej.

Zanieczyszczenie powietrza

Daria Bieńkuńska-Szybiak, zastępca naczelnika dodaje, że urządzenie będzie kontrolować poziom dwutlenku węgla, dwutlenku siarki, tlenki azotu, pyły.

– Szczegółowe informacje na temat tego w jakim stanie jest powietrze można zobaczyć na specjalnej mapce. Dane uaktualniane są co godzinę. Można je sprawdzić na portalu jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska -

mówi Daria Bieńkuńska-Szybiak, której zdaniem regularna kontrola jakości powietrza jest niewątpliwie jednym z ważniejszych elementów troski o mieszkańców o wspólne środowisko.

Pomiary w mniejszych miejscowościach

Naczelnik Zbigniew Kołton mówi, że w większych miastach Polski takie stacje działają ciągle. – Dobrze, że istnieją stacje mobilne, które mogą badać zanieczyszczenia w mniejszych miasteczkach, choćby takich jak Kazimierza Wielka.
Z postawienia stacji na terenie miasta zadowolony jest także burmistrz Adam Bodzioch.

– Po dłuższym okresie czasu będziemy wiedzieć jaki jest stan naszego powietrza. Ma to znaczenie choćby z tego względu, że chcemy u nas stworzyć strefę uzdrowiskową. Co wyjdzie, to się dopiero okaże -

mówi burmistrza Kazimierzy Wielkiej.

Złe powietrze wpływa na nasze zdrowie

Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska można przeczytać ciekawostkę, że przez bardzo długi okres czasu, w świadomości wielu osób, Kraków stanowił stolicę polskiego smogu. Jak się okazało, to często na obrzeżach miasta, mieszkańcy małych, urokliwych miejscowości wdychają dużo gorsze powietrze. Chociaż nie ma u nich zakorkowanych ulic i krajobrazów, które przedstawiają przemysłowe kominy, z jakością powietrza jest tam często zdecydowanie gorzej niż w samym centrum miasta.
Pyły zawieszone są konsekwencją spalania węgla niskiej jakości i wszelkiego rodzaju śmieci (przede wszystkim tworzyw sztucznych) w lokalnych kotłowniach i indywidualnych gospodarstwach domowych.
Skutki zdrowotne ponoszone na skutek przebywania w zanieczyszczonym powietrzu dotyczą przede wszystkim układów oddechowego oraz sercowo-naczyniowego, są także powiązane ze wzrostem hospitalizacji oraz obniżeniem średniej długości życia, tak, że warto o nie zadbać i robić wszystko, aby było jak najczystsze.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kazimierzawielka.naszemiasto.pl Nasze Miasto