Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spadochroniarze z Krakowa pomagają Gabrysi z Kazimierzy Wielkiej. Podjęli się nie lada wyzwania. Co zrobią? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Redakcja
Grupa śmiałków z 16 Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa, słysząc historię 12-letniej Gabrysi Gorgoń z Kazimierzy Wielkiej, nie zwlekała ani chwili z pomysłem na pomoc.

Dziewczynka od urodzenia cierpi na szereg wad wrodzonych, a jedyną szansą na samodzielne funkcjonowanie są liczne operacje.
- Gabrysia urodziła się z wieloma problemami. Na tak małe ciałko było ich stosunkowo dużo; rozszczep podniebienia, przesunięta żuchwa, zwichnięte biodra, przykurcze w kolanach. Dziś Gabrysia ma 12 lat, jest wesołą, silną dziewczynką, która wysoko postawiła sobie poprzeczkę. Gabrysia dostała ogromną szansę – operacji kolan w klinice w Warszawie. Koszt tej operacji jest ogromny, nas – rodziców – nie stać na zebranie tak dużych pieniędzy. Robimy wszystko, aby Gabrysia była jak najbardziej samodzielna. Kiedyś walczyliśmy o jej zdrowie, a dzisiaj walczymy - razem z nią - o jej samodzielność.
Aby pomoc w zbiórce pieniędzy na leczenie Gabrysi, z 16 Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa zorganizowali akcję „Lecimy dla Gabrysi”. Spadochroniarze postanowili wyruszyć na kilkusetkilometrowy marsz, rozpoczynający się na bieszczadzkiej Tarnicy, a kończący na najwyższym szczycie polskich Tatr – Rysach. - Mamy trzy cele tej akcji, główny to jest pomoc dla Gabrysi, drugi – to promowanie 16 batalionu poza koszarami, a trzeci – walka ze swoimi słabościami psychofizycznymi – mówią żołnierze z Krakowa. Na pokonanie 360-kilometrowej trasy, z około 17 000 metrów przewyższeń, postawili sobie ambitny cel 10 dni.
16 Batalion Powietrznodesantowy z Krakowa jest najstarszą elitarną jednostką 6 Brygady Powietrznodesantowej. To etatowe siły, wyszkolone i wyposażone do wykonania zadań po desantowaniu sposobem spadochronowym.
Na zebranie pieniędzy potrzebnych na operację zostało zaledwie kilka miesięcy.
- Gabrysia Gorgoń jest naszą podopieczną od 2018 roku. Do tej pory fundacje zapewniała dziewczynce regularną rehabilitację oraz wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne. Od stycznia tego roku zbieramy pieniądze na operację uwolnienia kolan, która odbędzie się w Polsce. Koszt takie operacji to 260 tysięcy złotych, dlatego zachęcamy wszystkich do wspierania akcji „Lecimy dla Gabrysi” - mówi Monika Kaleta z działającej od 2017 roku w Kazimierzy Wielkiej Fundacji Dajemy Wybór.
Kazimierskiej fundacji udało się też spełnić największe marzenie Gabrysi i doprowadzić do jej spotkania z Robertem Lewandowskim.
Akcję wspiera również Fundacja Prosty Gest z Sanoka. Zbiórka na operację Gabrysi prowadzona jest na portalu pomagam.pl.
Zbiórkę pieniędzy wsparło w powiecie kazimierskim wiele osób i instytucji. W lutym w Kazimierskim Ośrodku Sportowym odbył się Charytatywny Maraton Fitness. Jej inicjatorką i organizatorką była trenerka Marta Młyńczak. Uczestnicy maratonu świetnie się bawili wykonując różnorodne ćwiczenia i chętnie wrzucali datki na operację dla dziewczynki, która wraz z mamą również pojawiła się na imprezie. Pomogło również Koło Gospodyń Wiejskich Skalbmierskie Babeczki, które zaaranżowało kiermasz ciast, z którego dochód został przeznaczony na operację Gabrysi. Ponad 10 tysięcy złotych udało zebrać podczas XIV 24 Godzinnego Maratonu Pływackiego, który na przełomie lutego i marca odbył się w Kazimierzy Wielkiej. Za każdy przepłynięty kilometr na konto dziewczynki trafiała złotówka. Ostatecznie dzięki wielkiemu zaangażowaniu zarówno dzieci, jak i dorosłych udało się przepłynąć 1624 kilometry i 400 metrów. Największą cegiełkę dołożył do tego sukcesu pochodzący z Tych Andrzej Kowalczyk, który przepłynął 43 kilometry i 100 metrów pobijając tym samym indywidualny rekord Karoliny Dugołęckiej z Buska Zdroju, która była niepokonana od 2008 roku.
Pływanie nie było jednak jedyną formą pomocy. Oprócz niego, na terenie całego basenu miały miejsce liczne kiermasze i zbiórki. Jeden z nich zorganizowali rodzice oraz dzieci z klasy VI D kazimierskiej "jedynki", do której na co dzień uczęszcza Gabrysia. Ponadto w akcje zaangażowały się również: szkolny klub wolontariatu "Pomocna Dłoń", koła gospodyń wiejskich ze Słonowic, Chruszczyny Wielkiej, Skroczowa, Donos, Spółdzielnia Socjalna "Kazimierskie Smaki", szkółka pływacka Meduza, szkółka AP KOS i fundacja Lucjana Łacha Team Canada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kazimierzawielka.naszemiasto.pl Nasze Miasto