Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kłopoty z basenem siarczkowym w Kazimierzy Wielkiej. Kolejne opóźnienie i... brak kontaktu z wykonawcą. Zobacz zdjęcia

Paulina Baran
Paulina Baran
Wszystko wskazuje na to, że osoby, które liczyły, że jeszcze w te wakacje wypoczną na basenie siarczkowym w Kazimierzy Wielkiej, będą zawiedzone.
Wszystko wskazuje na to, że osoby, które liczyły, że jeszcze w te wakacje wypoczną na basenie siarczkowym w Kazimierzy Wielkiej, będą zawiedzone.
Wszystko wskazuje na to, że osoby, które liczyły, że jeszcze w te wakacje wypoczną na basenie siarczkowym w Kazimierzy Wielkiej, będą zawiedzone. Starosta kazimierski, Jan Nowak wyjaśnia dlaczego.

Jeszcze kilka miesięcy temu pisaliśmy o tym, że prace przy budowie basenu termalnego w Kazimierzy Wielkiej, choć w wolnym tempie to posuwają się do przodu i jego budowa prawdopodobnie zostanie ukończona w połowie 2022 roku. Czerwiec już za nami, a obiekt nadal jest jednak niegotowy.

- Niestety to prawda. Obiekt póki co nie może być otwarty. Wydaje mi się, że do wykonania zostało jeszcze około 10 procent prac, ale szczerze mówiąc w ostatnim czasie nie możemy nawiązać kontaktu z wykonawcą inwestycji – przyznaje starosta powiatu kazimierskiego, Jan Nowak.

Starosta wyjaśnia, że nie chciałby podejmować drastycznych kroków, ale jeżeli nic się w tej sprawie nie zmieni to konieczne będzie rozwiązanie umowy z wykonawcą, któremu już teraz naliczane są kary umowne za opóźnienie inwestycji.

Przypominamy, że początkowo opóźnienie tłumaczone było pandemią, ponieważ część pracowników zmagała się z koronawirusem. Wpływ na opóźnienia miała także mieć podwyżka cen materiałów używanych do budowy.

Jedyny w Polsce

Basen mineralny, który ma być czynny przez cały rok, powstaje obok krytej pływalni Wodny Raj w Kazimierzy Wielkiej. Będzie jedynym obiektem tego typu w Polsce dostępnym przez okrągły rok. W basenie o wielkości 18 na 10 metrów będzie można nie tylko się relaksować, ale także podreperować zdrowie.

Odkryty basen mineralny o wymiarach 10 na 18 metrów, a więc o łącznej powierzchni 180 metrów kwadratowych i głębokości 1,3 metra z przyległymi plażami na wypoczynek pierwotnie miał być gotowy na koniec... czerwca 2021 roku, ale jak widać oddanie inwestycji mocno się opóźnia.

Basen z właściwościami leczniczymi będzie jedynym obiektem tego typu w Polsce dostępnym przez okrągły rok. Koszt tego projektu, to 6,2 miliona złotych. Drugi, równolegle powiązany z nim projekt o wartości 12 milionów złotych ma za zadanie doprowadzenie wody z odwiertu do basenu mineralnego rurociągiem o długości około 3 kilometrów, wykonanie odwiertu chłonnego do wtłaczania wykorzystanych wód termalnych oraz wybudowanie kotłowni termalnej. W 85 procentach inwestycja zostanie sfinansowana z funduszy unijnych. Pozostałe 15 procent pokrywają samorządy gminny i powiatowy.

Inwestycja stanie jest częścią spółki Kazimierskiego Ośrodka Sportowego, której udziałowcem jest także gmina Kazimierza Wielka. Budowa basenu jest mocno związana z uzdrowiskową przyszłością miasta, władze liczą, że inwestycja przyczyni się do rozwoju miasta i zainteresuje przyszłych inwestorów możliwością budowy w sąsiedztwie obiektów uzdrowiskowych.

Umowa w 2019 roku!

Umowa dotycząca przebudowy odkrytego basenu mineralnego w Kazimierzy Wielkiej podpisana została 20 grudnia 2019 roku. Unijna dotacja, w wysokości ponad 4,5 milionów miała być pierwszym krokiem w stronę uzdrowiska, o którego status stara się miasto.

Umowę na dofinansowanie podpisali: starosta kazimierski Jan Nowak, wicestarosta Michał Bucki, wiceburmistrz Kazimierzy Wielkiej Łukasz Maderak oraz skarbnik starostwa powiatowego Zbigniew Cichoń. - To bardzo ważne wydarzenie, kolejny element starań wykorzystania naszego odkrycia, którego dokonaliśmy blisko pięć lat temu. Pierwszy kompleks uzdrowiskowy w Kazimierzy Wielkiej da nam szansę na uzyskanie przez miasto statusu uzdrowiska – wyjaśniał wtedy starosta kazimierski Jan Nowak.

Zobacz zdjęcia basenu w Kazimierzy Wielkiej

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kazimierzawielka.naszemiasto.pl Nasze Miasto