Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kazimierza Wielka się powiększa. Kolejny krok w stronę uzdrowiska

MBR
Trwają prace przy basenie mineralnym w Kazimierzy Wielkiej
Trwają prace przy basenie mineralnym w Kazimierzy Wielkiej Zdzisław Pilarski
Kazimierza Wielka coraz pewniej zmierza w stronę uzdrowiska. Niedawno pisaliśmy o rozpoczęciu prac nad basenem mineralnym znajdującym się na terenie Kazimierskiego Ośrodka Sportu, a pod koniec lutego doszło do spotkań z mieszkańcami Osiedla Numer 2 oraz mieszkańcami sołectwa Słonowice, w sprawie powiększenia granic administracyjnych miasta.

Konsultacje dotyczyły włączenia 81 hektarów znajdujących się na terenie sołectwa Słonowice w granice administracyjne miasta Kazimierza Wielka.

-Podczas spotkania z mieszkańcami sołectwa Słonowice wszyscy jego uczestnicy wyrazili zgodę na przyłączenie terenów. Jest to dla nich korzystny zabieg, ponieważ część działek na terenie obecnego sołectwa automatycznie przeistoczy się ze strefy A na strefę B, dzięki czemu będzie można realizować tam inwestycje związane z budową różnego rodzaju obiektów: usługowych, turystycznych, rekreacyjnych, sportowych i innych, co z całą pewnością przyczyni się do wzrostu ceny działek - powiedział wiceburmistrz Kazimierzy Wielkiej Łukasz Maderak. Przed konsultacjami niektórzy mieszkańcy Słonowic obawiali się, że włączenie części sołectwa do Kazimierzy Wielkiej obejmie również sławne w całej Polsce ponad 5000-letnie megalityczne wykopaliska położone w Słonowicach, ale władze miasta zapewniły, że zabytki są nie do ruszenia. Mieszkańcy Osiedla Numer 2 w Kazimierzy Wielkiej również nie widzieli przeciwwskazań i zagłosowali za włączeniem wyżej omawianych terenów. W efekcie konsultacji planowane obiekty uzdrowiskowe znajdą się bezpośrednio na terenie Kazimierzy Wielkiej, a nie Słonowic, jak zakładano wcześniej. - Doszliśmy do wniosku, że uzdrowisko Kazimierza Wielka nie powinno mieć swojej centralnej strefy w Słonowicach i z tego powodu zrodził się właśnie pomysł konsultacji - dodaje wiceburmistrz.

Działania dotyczące projektu uzdrowiskowego w Kazimierzy Wielkiej zostały podjęte już kilka lat temu. W 2016 roku minister zdrowia popisał decyzję potwierdzającą możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na terenie trzech sołectw: Cudzynowice, Donosy, Słonowice i w samej Kazimierzy Wielkiej. Ponadto na podstawie świadectw potwierdzających właściwości lecznicze naturalnych surowców i odpowiednie właściwości klimatyczne ustalił także dla obszaru ochrony uzdrowiskowej Kazimierza Wielka następujące kierunki lecznicze: choroby reumatologiczne, osteoporoza, choroby kardiologiczne i nadciśnienie.

- Jesteśmy coraz bliżej uzdrowiska. By ono powstało potrzebny jest teraz zakład leczniczy. Za taki zostanie uznany basen z wodą siarczkową, który powinniśmy wybudować w ciągu dwóch lat - mówił w 2018 roku burmistrz Kazimierzy Wielkiej Adam Bodzioch. I tak w styczniu 2020 roku przedstawiciele władz powiatowych w składzie starosta Jan Nowak, wicestarosta Michał Bucki i skarbnik Zbigniew Cichoń podpisali umowę dotyczącą rozbudowy istniejącej pływalni w Kazimierzy Wielkiej o całoroczny zewnętrzny, odkryty basen termalny wraz z niezbędną infrastrukturą oraz parkingiem i umowę budowy rurociągu wód geotermalnych prowadzonych do basenu z otworu chłonnego z pobliskich Cudzynowic.

Podpisanie umów odbyło się w obecności marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego, burmistrza Kazimierzy Wielkiej Adama Bodziocha, wiceburmistrza Łukasza Maderaka, skarbnika gminy Agnieszki Gaik, przewodniczącego Rady Powiatu Jerzego Bojanowicza, przewodniczącego Rady Miejskiej Wacława Piwudzkiego oraz radnych, naczelników wydziałów powiatu i gminy. Minęło 5 lat od przekazania do użytku odwiertu w Cudzynowicach, który potwierdził, że posiadamy bogate zasoby wód termalnych i leczniczych na głębokości 750 - 1000 metrów.

Już w latach 60 ubiegłego stulecia, podczas wierceń poszukiwawczych ropy naftowej, natrafiono na - niejako produkt uboczny - zasoby wód siarczkowych, ale wówczas zaniechano dalszych prób i badań. Po ponad 40 latach wróciliśmy do zapomnianego tematu, efektem czego było wykonanie odwiertu eksploatacyjnego w Cudzynowicach, którego wydajność oraz zawartość minerałów znacznie przewyższa podobne parametry w ościennych zdrojach w Busku i Solcu.

Ponadto woda na wylocie osiąga temperaturę 29 stopni Celsjusza, dzięki czemu może być wykorzystana do ogrzewania obiektów publicznych i mieszkalnych przy zastosowaniu pompy ciepła - mówił starosta Jan Nowak. Prace przygotowawcze przy basenie mineralnym w Kazimierzy ruszyły 12 lutego. Obecnie zostały zrobione już wylewki i układane są zbrojenia. Za inwestycje odpowiedzialna jest firma SG Bud z Kielc, a wartość całego przedsięwzięcia wyniesie 5 900 000 złotych brutto.

Oprócz wyżej wymienionych działań Kazimierzę Wielką czeka również rewitalizacja rynku oraz placu targowego, które również są elementami projektu o nazwie "W stronę uzdrowiska".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kazimierzawielka.naszemiasto.pl Nasze Miasto