Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak grać w stare gry na komputerze lub konsoli? Emulatory, łatki i retro konsole, które przywrócą wyjątkowe wspomnienia

Kacper Derwisz
Kacper Derwisz
Kultowe stare gry przywołują nierzadko fantastyczne wspomnienia. Dowiedz się, jak w nie zagrać na nowym sprzęcie.
Kultowe stare gry przywołują nierzadko fantastyczne wspomnienia. Dowiedz się, jak w nie zagrać na nowym sprzęcie. Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska
Kultowe, stare gry powoli wracają do łask. Moda na retro widoczna jest także na półkach sklepowych - coraz częściej niegdyś czołowi producenci wypuszczają na rynek odświeżone wersje starych konsol w nowoczesnych wydaniach. Pojawiają się też współczesne rozwiązania dla osób, które mają jeszcze fizyczne nośniki swoich ukochanych, leciwych gier. Zobaczcie, jak grać w stare gry na komputerze lub konsoli.

Spis treści

Emulacja gier retro

Zapewne pierwsze co przychodzi na myśl każdemu to emulacja. W internecie możemy znaleźć masę darmowych emulatorów gier retro, które symulować będą środowisko konsoli źródłowej na naszym nowoczesnym sprzęcie. W ten sposób możemy zagrać w praktycznie każdy tytuł z czasów:

  • Amigi,
  • Pegasusa,
  • GameBoya,
  • DOSa
  • i innych platform.

Należy jednak pamiętać, że plik z grą (tzw. ROM) powinniśmy pozyskać z legalnego źródła.

Zobacz także: Najlepsze gry na Pegasusa. 9 najchętniej kupowanych tytułów z bazarów i rynków dawnych lat

Remake / Remaster gier

Kultowe gry sprzed lat często dostają swoje odświeżone wersje lub zostają całkowicie stworzone na nowo. Dzięki tym zabiegom wydawane są one na nowoczesne sprzęty i nie ma problemu z ich dostępnością czy zgodnością.

Dobrym przykładem tytułów zrobionych od nowa jest trylogia przygód Crasha Bandicoota, wydana pod nazwą N.Sane Tilogy. Jeśli chodzi o remaster, czyli odświeżenie tekstur, rozgrywki i sterowania bez pisania wszystkiego od nowa, GTA Trilogy: The Definitive Edition jest świetnym reprezentantem.

Odświeżona trylogia przygód sympatycznego jamraja pasiastego cieszy się dużym powodzeniem.
Odświeżona trylogia przygód sympatycznego jamraja pasiastego cieszy się dużym powodzeniem. Vicarious Visions/materiały prasowe

Łatki do gier

Producenci starych gier komputerowych, jeśli jeszcze istnieją, często udostępniają oficjalne łatki, które sprawiają, że leciwy tytuł odpali się na nowoczesnym sprzęcie. Tworzeniem takich patchów częściej jednak zajmuje się społeczność miłośników danej produkcji. Dobrym przykładem może być Worms World Party, które po zainstalowaniu fanowskiej łatki świetnie działa na Windows 10. Łatki prawie zawsze są darmowe, więc jeśli chcesz pograć w cos starego na swoim nowiutkim, gamingowym komputerze, warto się za takową rozejrzeć.

Port na inną platformę / Kolekcje

Klasyki na konsole często zostają wydane ponownie bez odświeżenia, jednak w pakietach przeznaczonych na obecne generacje. W ten sposób niskim kosztem możemy w prosty sposób i bez kombinowania odpalić ukochane gierki na niedawno zakupionej konsoli. Przykładowo, jeśli posiadacie Xbox One to za około 80 zł możecie zakupić w Xbox Store Contra Anniversary Collection - pakiet zawierający wszystkie wersje i edycje kultowej Contry. Takich paczek i ofert jest bardzo dużo i każdy znajdzie coś dla siebie.

Przykład kolekcji starych gier na nową platformę.
Przykład kolekcji starych gier na nową platformę. Konami/materiały prasowe

Konsole mini do gier retro

Na fali popularności starych gier i nostalgicznych wspomnień producenci dawnych generacji konsol produkują i wydają miniaturowe, unowocześnione wersje swoich produktów. Wyglądem przypominają one pierwowzory, jednak różnią się zawartością i sposobem działania. W pamięci urządzenia zainstalowane jest kilkadziesiąt gier z czasów świetności konsolki i niestety nie ma żadnej opcji w zagranie w coś z własnej kolekcji. Sprzęt podłączamy do telewizora za pomocą złącza HDMI.

W ten sposób wydane zostało m.in.:

  • Sony PlayStation Classic
  • oraz NES Nintendo Classic Mini.

Jest to jeden z droższych sposobów na retro rozgrywkę, jednak taki gadżet świetnie wygląda na półce.

Przykład miniaturowej wersji starej, kultowej konsoli.
Przykład miniaturowej wersji starej, kultowej konsoli. Sony/materiały prasowe

Adaptery do konsoli

Jeśli znaleźliście w piwnicy lub na strychu starego, poczciwego pegazusa i kilka kartridżów z bazaru, może przyjść ochota na pogranie na dokładnie tym sprzęcie co niegdyś, by w pełni zagłębić się w nostalgii. Jednak posiadając nowoczesny telewizor możecie mieć problem z podłączeniem do niego takiego urządzenia. Przydatne mogą okazać się przeróżne adaptery do starych konsoli, które konwertują sygnał z analogowego na cyfrowy, dzięki czemu nie dość, że obraz z konsoli będzie widoczny na telewizorze, to często będzie jeszcze wyraźniejszy i bardziej ostry.

Konsole Retron / Polymega

Coraz większą popularnością cieszą się przeróżne konsole pozwalające na odtwarzanie gier ze starych kartridżów czy płyt. Mowa tutaj o produktach takich jak Retron 5 czy najnowszy, ogromny projekt o nazwie Polymega z wymiennymi modułami. Dzięki takim sprzętom możemy zagrać w dawne klasyki z fizycznych nośników w najwyższej jakości obrazu i dźwięku. Niektóre z nich imitują dawny sprzęt technologicznie, a część to specjalne komputery z autorskim systemem emulacji. Niestety jest to rozwiązanie zazwyczaj najdroższe, jednak najbardziej pozbawione wad, jakie cechują emulację np. konsoli na komputerze.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak grać w stare gry na komputerze lub konsoli? Emulatory, łatki i retro konsole, które przywrócą wyjątkowe wspomnienia - GRA.PL

Wróć na kazimierzawielka.naszemiasto.pl Nasze Miasto