Energia jest kobietą: 11. edycja kalendarza Gedeon Richter

Materiał informacyjny Gedeon Richter
Udostępnij:
Świat ma kobiecy puls i w jego dziejach roi się od żeńskich końcówek. Nie każdej jednak twórczyni, naukowczyni czy władczyni dane było zapisać swoje nazwisko w pamięci potomnych. W hołdzie tym, którym się udało powstała 11. już edycja kalendarza artystycznego Gedeon Richter. Nosi tytuł „Energia kobiet” i przedstawia 12 wybitnych bohaterek. Powstały interesujące kompozycje stworzone przez artystki i artystów zaproszonych do współpracy przez Andrzeja Pągowskiego.

Energia kobiet nas porusza
„Chcemy całego życia” mówiły sto lat temu sufrażystki ustami Zofii Nałkowskiej. Dziś nie tylko domagamy się prawa głosu i decydowania o sobie. Chcemy wydobycia kobiet z mroków dziejów. Przypomnienia, że zawsze były, dokonywały wielkich rzeczy, choć tak mało z nich zapisało się na kartach historii. Chwała tym, którym się udało – bo samym zaistnieniem utorowały drogę kolejnym. Jedenasta już edycja kalendarza artystycznego Gedeon Richter ma być przyczynkiem do wspomnienia ich. I to nie tylko jako bohaterek historycznych, ale też jako niezwykłych, pełnych energii kobiet. A Gedeon Richter od zawsze wspiera kobiety, także w podejmowaniu odważnych i trudnych decyzji.

Każda kobieca, każda inna
Ilustracje do tegorocznego projektu zostały wykonane w technice collage przez 10 autorek i 2 autorów wybranych przez Andrzeja Pągowskiego, wybitnego twórcy plakatów, który co roku czuwa nad koncepcją kreatywną kalendarza Gedeon Richter. Przez 10 poprzednich lat koncept ilustracji ciągle się zmieniał. Stałe od początku pozostają dwie rzeczy. Po pierwsze, tematyka ilustracji – kobieta, bo kobiety Gedeon Richter stawia w centrum swojego zainteresowania. Po drugie: wysoki poziom prac. Za każdą odpowiada inny autor, o uznanym dorobku w kraju i na świecie.

12 gwiazd
Każda z kobiet wybranych do kalendarza i dzisiaj byłaby osobowością: Maria Skłodowska-Curie, Coco Chanel, Michalina Wisłocka, Amelia Earhart czy Walentyna Tierieszkowa. Łączy je odwaga przekraczania granic i wyjątkowa rola pionierki. Różni wszystko inne: epoka, kraj, pochodzenie, talent, okoliczności, podjęte wybory. Każda mogłaby w herbie nosić inne godło: ambicję, waleczność, kreatywność, wdzięk, empatię… Są ponadczasowymi ikonami nadzwyczajności kobiecej, połączeniem gracji i odwagi, subtelności i wytrwałości. Każda z nich jest unikatowa, fascynuje. To właśnie różnorodność, wielozadaniowość i emocjonalność stały się inspiracją do stworzenia już 11. odsłony kalendarza artystycznego Gedeon Richter. Energia kobiet ukazuje to, co jesteśmy w stanie w nich odnaleźć – obraz kobiecości w niepowtarzalnym i imponującym ujęciu.

Galeria online
Tradycyjnie karty kalendarza można zobaczyć na stronie www.gedeonrichter.pl/kalendarz-artystyczny/. Natomiast jeśli chcielibyście być w posiadaniu tego unikatowego wydawnictwa skontaktuj się z działem komunikacji Gedeon Richter Polska pod adresem mailowym komunikacja@grodzisk.rgnet.org

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Energia jest kobietą: 11. edycja kalendarza Gedeon Richter - Nasze Miasto

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie