Ceny mieszkań w 2022 r. zwolnią czy nie? Wzrosną o 5 proc. czy raczej o 10 proc.? Eksperci PKO BP zabrali głos

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Rosnące stopy procentowe mają szansę schłodzić rozgrzany rynek mieszkaniowy w Polsce.
Rosnące stopy procentowe mają szansę schłodzić rozgrzany rynek mieszkaniowy w Polsce. ratmaner/123RF
Udostępnij:
W listopadzie 2021 r. ceny mieszkań były aż o 10 proc. wyższe niż przed rokiem. Zdaniem wielu ekspertów w 2022 r. wzrost cen powinien zwolnić, ale na spadki nie ma co liczyć. Wciąż bowiem podaż na mieszkania nie nadąża za popytem.

Ceny mieszkań w 2022 r. Będzie wzrost o 5 proc. czy 10 proc.?

Ceny mieszkań rosną od tak dawna, że wiele osób straciło już nadzieję, że kiedykolwiek spadną. Nie wyhamowała ich nawet pandemia – według Narodowego Banku Polskiego w listopadzie 2021 mieszkania kosztowały o ok. 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Teraz eksperci przewidują podobny scenariusz dla roku 2022. Nie są jednak zgodni co do szczegółów:

 • eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego przewidują wzrost cen o średnio 10 proc.,
 • eksperci PKO Banku Polskiego spodziewają się wzrostu cen o średnio 5 proc.

To zasadnicza różnica – podwyżka o 10 proc. byłaby trudniejsza do udźwignięcia dla kupujących mieszkania i świadczyłaby, że rynek wciąż jest rozgrzany do czerwoności. Z kolei podwyżka o 5 proc. ucieszyłaby wielu kupujących i byłaby sygnałem, że rynek nieco się ochłodził, a sytuacja się uspokaja.

Boom na rynku mieszkaniowym się kończy. Popyt słabnie, dostępność mieszkań mierzona relacją wynagrodzenia do ceny m kw. mieszkania spada, rosną stopy procentowe. Wkraczamy w fazę spowolnienia – twierdzą analitycy PKO BP na Twitterze.

Nie zgadzają się z nimi eksperci PIE, choć trzeba zaznaczyć, że przedstawili oni swoją prognozę nieco wcześniej niż PKO BP, przed kolejną podwyżką stóp procentowych.

– Ceny mieszkań podwyższać będzie presja kosztowa. To efekt skokowego wzrostu cen materiałów i wysokiej dynamiki wynagrodzeń w budownictwie – mówią eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego cytowani przez serwis bankier.pl.

Czy ceny mieszkań kiedykolwiek spadną?

Sprzeczne opinie ekspertów to częściowo efekt tego, że na rynek mieszkaniowy oddziałują dziś siły sprzyjające zarówno podwyżkom, jak i obniżkom cen. Za wzrostami przemawiają m.in.:

 • przewaga popytu nad podażą,
 • wciąż nienasycony w Polsce głód mieszkań,
 • planowany na przyszły rok program „Mieszkanie bez wkładu własnego”,
 • coraz wyższe koszty budowy mieszkań (m.in. w związku z drożejącymi materiałami budowlanymi),
 • kurczący się zasób atrakcyjnych działek pod zabudowę i ich rosnące ceny.

Z kolei hamująco wpływają na ceny mieszkań czynniki takie jak m.in.:

 • podwyżki stóp procentowych, utrudniające zakup na kredyt,
 • przewidywane przez analityków PKO BP zaostrzenie polityki kredytowej przez banki,
 • nadrabianie budowlanych zaległości przez deweloperów (wzrost podaży),
 • wolniejszy wzrost dochodów Polaków, co zmniejszy popyt na mieszkania.

Póki co wydaje się, że ze starcia tych sił wyniknie dalszy wzrost cen, ale już spokojniejszy niż w ostatnich latach. Spowolnienia spodziewają się nawet bardziej pesymistyczni w tej kwestii eksperci PIE, którzy uważają, że w 2023 r. ceny wzrosną już nie o 10, a o 8 proc.

Czy więc ceny mieszkań kiedykolwiek zaczną spadać? Bez wątpienia – ale może to jeszcze trochę potrwać.

– Im szybszy i wyższy jest wzrost cen, tym gwałtowniejszy i głębszy będzie ich spadek – uspokaja Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – Podobne zjawisko miało miejsce w przeszłości – kiedy po gwałtownym wzroście cen nieruchomości w latach 2005–2008 nastąpił długotrwały spadek cen nieruchomości w latach 2008–2012.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Materiał oryginalny: Ceny mieszkań w 2022 r. zwolnią czy nie? Wzrosną o 5 proc. czy raczej o 10 proc.? Eksperci PKO BP zabrali głos - RegioDom.pl

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

i
irma
Rozglądałam za mieszkaniem na osiedlu Atal Bosmańska, bo to osiedle w bardzo atrakcyjnej dzielnicy, w spokojnej okolicy, w pobliżu terenów zielonych. Niedaleko są też sklepy, szkoły i przedszkola. Na takich nowoczesnych osiedlach bardzo komfortowo się mieszka
d
dorota
nie wiem jak będzie ale mam za sobą zakup mieszkania na osiedlu gdańskie tarasy i myślę że na tym nie stracę, osiedle jest piękne, okolica też bardzo atrakcyjna
K
Kielczanin
Deweloperzy chcą jak najwięcej zarobić stąd propaganda i takie artykuły jak ten powyższy (na zamówienie). Marża dla dewelopera wynosi obecnie ponad 30% wartości mieszkania! Złodziejstwo w biały dzień i dlatego tak bardzo tego bronią poprzez swoje lobby w mediach.

Każda bańka cenowa na rynku nieruchomości kiedyś się kończy. Tak było po 2008 roku i tak też będzie już niedługo. Deweloperzy zostaną z masą niesprzedanych bardzo drogich mieszkań. I tego im życzę za ich chciwość.
K
Kielczanin
Deweloperzy chcą jak najwięcej zarobić stąd propaganda i takie artykuły jak ten powyższy (na zamówienie). Marzą dla dewelopera to ponad 30% wartości mieszkania! Złodziejstwo w biały dzień i dlatego tak bardzo tego bronią poprzez swoje lobby w mediach.

Każda bańka cenowa na rynku nieruchomości kiedyś się kończy. Tak było po 2008 roku i tak też będzie już niedługo. Deweloperzy zostaną z masą niesprzedanych bardzo drogich mieszkań. I tego im życzę za ich chciwość.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie