Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Basen termalny w Kazimierzy Wielkiej z opóźnieniem. Winien jest koronawirus. Jak budowa wygląda dzisiaj? [ZDJĘCIA]

Krzysztof Wieczorek
Aleksander Piekarski
Basen termalny w Kazimierzy Wielkiej nie zostanie oddany do użytku w tym roku. Prace związane z jego budową zahamował koronawirus. - Prace przebiegają zgodnie z przyjętym projektem, ale ich tempo nie pozwala zakończenie robót w tym roku – mówi Robert Pleszyński, dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Sportowego. - Obecnie budowa jest na etapie wykonywania stanu stanu surowego: robione są wylewki, kładzione są instalacje. Zobaczcie na zdjęciach wyglądała budowa na koniec września 2020 roku.

Opóźnienie w pracach związane jest z pandemią koronawirusa. - Dotyczą przede wszystkim rurociągu, który ma dostarczać wodę z ujęcia w Cudzynowicach. Elementy potrzebne do jego budowy sprowadzane były z zagranicy i w związku z koronawirusem nie dotarły na czas – dodaje Robert Pleszyński. - Na wniosek wykonawcy termin oddanie basenu do użytku został przesunięty na początek przyszłego roku.

Uroczyste podpisanie dwóch historycznych umów, które przybliżają Kazimierzę Wielką do uzyskania upragnionego statusu uzdrowiska podpisano 14 stycznia w Kazimierzy Wielkiej w sali konferencyjnej w dawnej bursie.

Umowę dotyczącą rozbudowy istniejącej pływalni w Kazimierzy Wielkiej o całoroczny zewnętrzny, odkryty basen termalny wraz z niezbędną infrastrukturą oraz parkingiem i umowę budowy rurociągu wód geotermalnych prowadzonych do basenu z otworu chłonnego z pobliskich Cudzynowic podpisali przedstawiciele powiatu kazimierskiego: starosta Jan Nowak, wicestarosta Michał Bucki i skarbnik Zbigniew Cichoń.

Wartość inwestycji, to odpowiednio 5 900 000 złotych brutto i 6 186 900 złotych brutto, a wykonawcami są firma SG Bud oraz Śląskie Towarzystwo Wiertnicze.

Podpisanie umów odbyło się w obecności marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego, burmistrza Kazimierzy Wielkiej Adama Bodziocha, wiceburmistrza Łukasza Maderaka, skarbnika gminy Agnieszki Gaik, przewodniczącego Rady Powiatu Jerzego Bojanowicza, przewodniczącego Rady Miejskiej Wacława Piwudzkiego oraz radnych, naczelników wydziałów powiatu i gminy.

Władze Kazimierzy Wielkiej już od kilku lat starają się o uznanie walorów leczniczych miasta. W sierpniu 2018 roku Ministerstwo Zdrowia wydało decyzję o możliwości prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na terenie Kazimierzy Wielkiej. Potwierdzone zostały także walory lecznicze klimatu brakowało tylko zakładu leczniczego, którego rolę będzie pełnił właśnie basen termalny z wodami siarczkowymi.

Kompleks basenów termalnych wraz z jacuzzi, sauną i placem zabaw powstaje przy budynku działającej od 2006 roku kazimierskiej pływalni Wodny Raj. Z racji na temperaturę wody, która w zimę wynosić będzie nawet 38 stopni Celsjusza, klienci będą mogli korzystać z oferty basenów przez cały rok. Woda termalna doprowadzana będzie do Kazimierzy Wielkiej z Cudzynowic.
O tym, że wody termalne i siarczkowe są w rejonie Kazimierzy Wielkiej, wiedziano... już pół wieku temu. Na złoża natrafili - raczej przypadkowo - poszukiwacze ropy naftowej podczas wierceń w Odonowie.

Nikogo to jednak specjalnie nie obchodziło, więc sprawę odłożono do lamusa. Wróciła teraz. A do legendy przeszły wiercenia w Odonowie. Trafione na tyle, że "gorąca woda z siarką" trysnęła w górę z ogromną siłą i zalała prawie pół wsi. Otwór zaczopowano.
W drugiej dekadzie XXI wieku wybrano Cudzynowice. Dzięki staraniom władz powiatu kazimierskiego, przy znaczącym wsparciu finansowym samorządu województwa, rozpoczęły się w tej miejscowości badania złóż podziemnych.

Odwiert ruszył w połowie września 2014 roku. Wiercenia trwały pół roku i zakończyły się pełnym sukcesem.

Na głębokości 670-750 metrów stwierdzono występowanie wód siarczkowych i termalnych. Eksperci szacują ostrożnie zasobność złóż w regionie kazimierskim na 5 miliardów metrów sześciennych. Stanowią one część gigantycznego podziemnego rezerwuaru między Pińczowem i Koszycami w województwie małopolskim. Kazimierza "siedzi" na dużo bogatszych złożach niż Busko. Do tego znajdują się na stosunkowo niewielkiej głębokości, mają wysoką temperaturę, są bardzo wydajne i bogate - w siarkę, brom, jod.
Możliwości zastosowania wód termalnych i siarczkowych są dzisiaj ogromne. Wodolecznictwo zdrojowe - to przede wszystkim; ale także w rekreacji, kosmetologii, energetyce (nowoczesne technologie źródeł odnawialnych), rolnictwie czy hodowli.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kazimierzawielka.naszemiasto.pl Nasze Miasto